Levinud mured imetamisel…
Imetamine on ju lihtsalt loomulik eksole?
Ämmaemand soovitas mul kindlasti minna perekooli imetamise loengule. Ma küsisin, et kas see ikka on vajalik, see peaks ju looduse poolt kaasa antud olema.
Tuleb välja, et imetamine on tegelikult päris suureks murekohaks väga paljudele naistele. Perekooli loengus oli naisi, kes on juba mitmenda lapse ootel ja tulid nüüd sinna, et saada teadmisi juurde kuna eelnevalt pole imetamisega hästi läinud. Levinud muredeks on näiteks piimapuudus, valulik imetamine, sünnitusjärgne depressioon ja palju muud.
Soovitan imetamise loengut kõikidele rasedatele. See oli väga asjalik, huvitav ja informatiivne. Sirvin siiani märkmeid sellelt loengult ja tuletan õpitut meelde.
Miks on imetamine kasulik?
Emale
Sünnitusest kiirem taastumine
Aitab kaalu langetada
Vähem stressihormoone
Sügavam uni
Hilisemas elus vähem diabeeti ja madalam rinnavähirisk
Lapsele
Kergesti seeditav ja aitab soolestikul küpseda
Sisaldab ajule kasulikke rasvhappeid
Kaitseb haiguste eest
Madalam risk hällisurmaks
Hilisemas elus vähem diabeeti ja ülekaalu
Vitamiinid
Meie UE tuli siia ilma loomuliku sünnituse teel ning koheselt pandi ta rinnale, kuhu ta haakus külge nagu kaan. (Lihtsalt infoks, et keisriga ei saa laps esimest piimhappebakterit)
Enne sünnitust ma oma peas mõtlesin, et küll see imetamine on ikka kummaline, olgugi, et täiesti loomulik asi. Keegi väikene inimene lihtsalt tuleb su tissi külge ja hakkab seda lutsutama ja saab kõhu täis. No on ju vähe veider küll, aga eks kogu see uue elu loome on üks parajalt isemoodi protsess. Sünnitusmajas ei olnud mul enam sooja ega külma sellest, kuidas see asi kõik välja näeb, peaasi, et UE kosuks ja minuga koos oleks.
Jõuame nüüd asja juurde.
Piimal kulub rinda jõudmiseks natukene aega. Beebi sünniks on rindades eelpiim - ternespiim. Seda toodetakse vähestes kogustes, kuid beebi kõht saab sellest kõhu täidetud. See on väga toitainerikas, sisaldab palju proteiini ning on kergesti seeditav. Ternespiim mängib olulist rolli lapse immuunsüsteemi kujundamisel.
Esimestel päevadel sagedane imetamine stimuleerib piimatootmist ja keskmiselt kolme päeva pärast tekib pärispiim, milles on küll vähem valke ja antikehasid, aga rahuldavad kasvava beebi vajadusi. Nädalakene veel ja jõuad täispiimani - Head Isu UE. Esimestel nädalatel on soovituslik imetada 8-12 korda 24 tunni jooksul (või rohkem), keskmiselt 30 minutit järjest (esimesed korrad isegi 30-60min). Anda nii ühte kui ka teist rinda.
Jälgisin koguaeg, et UE teeks ikka “hamburgeri” haaramist….Aga, ta suu on nii pisike ja nibu nii suur, et päris pildilikku versiooni meil ei olnud vist pikka aega. Nädalake pärast sünnitust tekkis esimene suurem mure.
Nibu veritseb, on haavandid ning on valulik
Selline asi võib juhtuda valest haardest. Mulle ei tundunud küll, et UE valesti oleks olnud (ja kõhu sai ta ju täis, piima tuli/oli), aga ometi oli nibu täiesti lõhki. Haavad paranesid ja tekkisid uuesti. Puudutada valus, imetamine valus, pesemine valus, vaatamine valus…. MUELil oli minust meeletult kahju, sest mul lihtsalt pisarad voolasid valust nii imetamise ajal kui ka niisama.
Lahendus:
Väldi liigset rindade pesemist (piisab 1x päevas)
Kontrolli imetamisvõtet ja -asendit
Õhuta rindu
Määri nibusalviga või pane kompressi (Konsulteeri arsti või apteekriga. Mina kasutasin perekoolis soovitatud PURELAN 100 salvi. Väga hea ja abistav, beebile ohutu ka imetamise ajal)
Imeta edasi (piim aitab paranemisele kaasa)
Valulikkus peaks mööduma 2.nädalaga (Ma enam täpselt ei mäleta, aga see oli ikka väga pikalt valus. Iga päev paranesid haavad ja tekkis kerge kärn, mis ikka ja jälle lahti imetatud sai ja kõik algas otsast peale.)
Johhaidii, on see reaalne? Valget rinnahoidjat polnud üldse mõtet selga panna, kohe oli verine, must rinnahoidja oli piimane… Piima oli nii palju, et pidin nii mõnigi kord kasutama rinnapatju, et mitte käia ringi nagu Girls Gone Wild. Jõudsin järgmiseni mureni veel enne kui eelmine lahendatud.
Piimapais
Rinnad hakkavad nüüd kiiresti täispiima tootma, aga laps ei jõua kõike korraga ära tarbida. Tekib piimapais (Mööduv nähtus). Piimapaisu on olnud siiani korduvalt. Tuleb ja läheb, tuleb ja läheb.
Lahendus:
Oluline on sage imetamine
Vajadusel lüpsa veidi välja (Kergendava tundeni!)
Iga rinnatühjenduse järel aseta rinnale külm kompress või puhtad jahedad kapsalehed vähemalt 20. minutiks(Jah, see tõesti on soovituslik ja toimiv) ja kata kogu rind.
Võib tekkida väike palavik, mis ei ole ohtlik.
Sain mõlemast jagu ja elasin õnnelikult õnnist emaelu edasi.
Ühel päeval tundsin, et rind valutab tohutult ja rinnas on suur tugev tükk.
"Jumal küll, nüüd on mul vähk, ma suren ära, imetamine pidi ju riski vähendama!?" Arutasin perearstiga ja ta ütles, et see on täiesti tavaline, et võivad tekkida tükid rinda. Piimajuhad on ehk kuskil veidi ummistunud või näiteks peaks vahetama tihedamalt imetamisasendeid. Tükid rinnas on reaalselt ehmatav avastus. Need võivad tekkida väga erinevatel põhjustel ning võivad kõik olla isemoodi….. räägime lähemalt:
Tükid rinnas
Enamikud tükid ei ole midagi tõsist. Imetamise ajal on see normaalne nähtus, et tükid tekivad ja kaovad. Harilikult on nende põhjustajaks ummistunud piimakanalid.
Rinnas olevad tükid võivad olla erinevat tüüpi:
Ummistunud piimakanalid
Tükid on tavaliselt väikesed, kõvad, hellad mügarikud.
Tekivad järsku ja kaovad mõne päeva jooksul.
Enamikud ummistunud kanalid ei vaja eri ravi. Imeta edasi või lüpsa piima välja
Mastiit
Mastiit on rinnapõletik.
Tükk, mis on tekkinud mastiidi tagajärjel on valutav ning seda ümbritsev ala punetav ning soe.
Mastiidiga võib kaasneda palavik. Konsulteeri arstiga, võib tekkida vajadus võtta antibiootikume.
Tsüst
Ohutu ümmargune või ovaalne tükk, mis sisaldab vedelikku.
Võib tunduda kõva ning sile ja seda saab liigutada ringi.
Enamikud tsüstid ei ole problemaatilised, konsulteeri arstiga, et olla kindel.
Fibrotsüüstilised rinnad
Osadel naistel on tombuline rinnakude, mis võib muutuda hellaks ning tunduda nagu oleks rinnas palju pisikesi kõvasid mügarikke.
Fibrotsüüstilised rinnad ei ole vähktõvesed ja ei mõjuta imetamist
Lipoomid
Lipoomid on vähktõve vabad rasvkasvajad, mis suurenevad aeglaselt.
Tihtipeale pehmed ja ei põhjusta valu.
Hematoomid
Hematoom ehk verimuhk on trauma tagajärjel tekkinud verevalum, mis võib kujuneda juba väikese vigastuse korral,
kusjuures kalduvus nende tekkeks on indiviiditi erinev. Võib olla suur või väike.
Ümbritsev ala on tihtipeale valulik, võib ka olla punetav või paistes.
Kui veri on nahale lähedal võib nahk paista sinakas.
Rinnavähk
Väikene protsent imetavatest emadest avastab rinnast vähktõvega tüki.
Vähk võib ilmneda kõva ja valutu tükina, millel ei pruugi olla tajutavat piiri.
Võib tunduda, et tükk on kinnitunud seda ümbritsevasse rinnakoesse ning seda on keeruline rinnas ringi liigutada.
Mida teha, kui leiad rinnast tüki?
Jätka imetamist
Masseeri tükilist kohta
Veendu, et imetamisvõte oleks õige. Õige võte aitab efektiivsemalt piima väljutada. See on vajalik selleks, et ennetada ja vähendada rinnas leiduvat tükki
Alusta iga söötmist selle rinnaga, kus leidub tükk. UE alustab söömist intensiivsemalt ning see aitab ummistunud piimast vabaneda
Imeta UEd erinevates asendites, et rinna erinevad alad saaksid tühjendatud
Kasuta pärast imetamist pumpa, et rind tühjaks saada, ka see võib aidata tükist vabaneda
Aseta tükilisele alale soe, niiske rätik
Pese rinda ja nibu sooja veega, et eemaldada kuivanud piim, mis võib takistada piimavoolu
Väldi kitsaid riideid ning rinnahoidjaid,misvõivad probleemsele piirkonnale survet avaldada. Üleliigne surve hellale rinnakoele võib viia mastiidini
Kui tükki ümbritsev ala muutub punakaks ning soojaks või kui tekib palavik, siis pane arstile aeg, et kontrollida põletikunäitajaid
Jälgi tüki suurust. Vähenev ja kaduv tükk ei ole tavaliselt probleemne. Tükk, mis suureneb , tuleks arsti poolt üle kontrollida
Tükk, mis on olnud rinnas kauem kui nädala, tuleks arsti poolt üle vaadata
Imetamise ajal tuleks siiski teha igakuist rinnakontrolli
Veel üks mure, mida võid imetamise ajal kogeda on näiteks:
Piimavill
Piimaill (või blokeeritud nibu poor) ilmub, kui nahk kasvab üle piimakanali avause ning piim jääb selle taha kinni. Ilmneb nibu peal valge (valge-kollaka) täpina. Tekivad harilikult piima ületootlikkuse korral või näiteks valest haardest. Piimavill võib viia isegi mastiidini. Kuradima valus väike häda.
Lahendus:
Proovi leotada nibu soolase veega, hõõru õrnalt froteerätikuga, imeta (pumpa). Kui vill lõhkeb ning piima tuleb välja, siis tegele edasi katki nahaga. Purelan on kindlasti taaskord abiks.
Igaksjuhuks võiksid konsulteerida ka arstiga.
Okei, saingi ühele poole. Loodan, et oli abistav ja kasulik lugemine.
Jätsin millestki väga olulisest kirjutamata või on Sul mingi mure, mille kohta eesti keelne informatsioon puudub? Anna aga märku ja ma üritan leida vastuseid. Seniks aga roosad prillid ette ja naudi hetke.
Teie UEL.
Kasutatud allikad: www.kliinik.ee www.verywellfamy.com www.todaysparent.com www.google.com www.thebump.com www.nhs.uk Wikipedia "Me Saame Lapse" Dorling Kindersley Pelgulinna sünnitusmaja perekool